2018-19 Calendar of Events

PRINTABLE 2018-19 Calendar of Events.pdf
Adobe Acrobat document [197.1 KB]

 

September

  • 4th - Power Program Assistant Training
  • 5th-7th - Early Bird Ice for Intermediate and Senior Figure Skaters
  • 10th - Season Starts
  • 22nd-23rd - VI Skater Development Seminar, Parksville
  • 24th - Bring A Friend Skate
  • 29th - Fuller Lake Arena 50th Anniversary - Past & Present Members 3:30 - 4:14 pm. Skating free to Celebrate the Arena's Bday!

 

October

  • 1st - Photo Day
  • 8th - No Skating - Thanksgiving
  • 13th-14th - FLSC Seminar, lake Cowichan
  • 29th - Halloween Skate
  • 31st - No Skating - Halloween (Figure Skaters Only)

 

November

  • 16th-18th - Vancouver Island Interclub Competition, Campbell River
  • 26th - Test Day for Figure Skaters, Duncan

               

December    

  • 17th - Skate With Santa
  • 21st-Jan4th - No Skating - Winter Vacation

January

  • 7th - Skating Starts
  • 20th - Cowichan Valley Showcase, Lake Cowichan
  • 31st - Skate-a-Thon (Pre-Power, Junior & Senior Power)

 

February

  • 1st-3rd - Vancouver Island Regionals, Victoria
  • 1st - Skate-a-Thon (Precan, Canskate, Pre-Junior & Junior)
  • 6th - Skate-a-Thon (Figure Skaters)
  • 18th - No Skating - Family Day
  • 19th - Test Day for Figure Skaters, Fuller Lake

March

  • 1st-3rd - Starskate Final Competition, Kelowna
  • 15th - No Skating - Hockey Tournament
  • 20th - Test Day for Figure Skaters, Kerry Park
  • 22nd - Last Day of Skating & Spring Fling Concert
  • 25th-April 18th - Skating in Lake Cowichan & Duncan for Int & Sr Skaters

April

  • 5th-7th - VISI Super Series VI Skate, Parksville
  • 18th - Test Day, Duncan
  • 21st - AGM, Awards & Potluck, St.Mary's Parish Hall, Ladysmith

May

  • 17th-19th - Super Series Victoria Day, Surrey
 

2017-18 Award Recipiants

 

CANSKATE AWARDS

 

Precan of the Year –  Oliver Brooks

Most Improved Precan –  Harper Ellison

Most Enthusiastic Precan –  Brayden Kerr

Canskater of the Year –   Mikaila Ellison

Most Improved Canskater (Boy) –  Eli Torres Hernandez

Most Improved Canskater (Girl) –  Bridgett Watson

 

FIGURE SKATING AWARDS

                                                  

Junior Skater of the Year –  Moniqye Cardin

Most Improved Junior –  Skyla Lewis

Sportmanship –  Aolani Jimenez and Evencio Jimenez

 

Intermediate Skater of the Year –  Leah Brown

Most Improved Intermediate –  Deliah Modeste and Jasmine Taylor

Sportmanship –  Amanda Naggy

 

Senior Skater of the Year –  Lucy Street

Most Improved Senior –  Jazmin Wheeler and Sohpie Dawe

Sportmanship –  Olivia Stuart

Dancer of the Year –  Aaliyah Ward

 

POWER SKATING AWARDS

 

Pre-Power Skater of the Year –  Sheamus Scafe

Most Improved Pre-Power –  Austin Christian and Jane Mann

Sportmanship –  Dylan Ashcroft

 

Junior Power Skater of the Year –  Angus Donovan and Rylee Wing

Most Improved Junior Power –  Eshaan Sharma

Sportmanship –  Darwin Ketch

 

Senior Power Skater of the Year –  Carter Puska

Most Improved Senior Power –  Esme Iverson and Isabella Wiebe

Sportmanship – Gavin Lewis

 

SPECIAL AWARDS

 

Program Assistant of the Year –  Brielle Varasteh

 

Program Assistants - Caiden Varasteh, Aaliya Ward, Jazmin Wheeler, Brielle Varasteh, Sophie Dawe, Lucy Street, Brooklym Puska, Isabel Anderson, Shaylah Ward, Olvia Stuart, Alexandra Fernau, Darcy Dawe, Brendan Porter, Aarn Mills, Davin Campbell, Carter Puska and Olvia Wing

 

Volunteer of the Year –  Luisa Shillingford

 

Commitment to Excellence –  Julia Hussey and Sohpie Dawe

In Memory of Barb Knott

 

SKATE-A-THON 2018

 

MOST MONEY PLEDGE 

1st – Angus Donovan - $310.00

        Ella Donovan - $310.00

 

2ndRylan Watson - $181.00

 

3rd – Daisy Troise - $169.70

         Liam Troise - $169.70

 

$100.00 + RAISED 

1. Amanda Naggy - $154.00

2. Brooklyn Puska - $150.00

3. Cooper Smith - $137.00

4. Jasmine Taylor - $135.00

5. Rydan McIntyre - $120.00

                          

MOST LAPS 

1. Pre-Can - Haper Ellison 48 laps

2.  Canskate - Eli Torres Hernandez 42 laps

                       Bibiana Lee 42 laps

3.  Pre-Power - Austin Christian 34.5 laps

4.  Junior P - Skyla Lewis 50 laps

5.  Junior Power - Jake Grooms 45 laps

6.  Intermeitdiate - Daphne Anderson 74 laps

7.  Senior - Isabel Anderson

8.  Senior Power - Carter Puska 51 laps

 

 

2017-2018 COMPETITION RESULTS

VANCOUVER ISLAND INTERCLUB COMPETITION
VI interclub.pdf
Adobe Acrobat document [180.9 KB]
VANCOUVER ISLAND REGION CHAMPIONSHIPS, PORT ALBERNI, BC
regionals.pdf
Adobe Acrobat document [178.8 KB]
STAR SKATE FINAL COMPETITION, KELOWNA, BC
STARSKATE FINAL COMPETITION , KELOWNA, B[...]
Adobe Acrobat document [181.2 KB]
VISI, PARKSVILLE, BC
VISI.pdf
Adobe Acrobat document [177.1 KB]

 

Head Coach, Shannon McKinlay recieving the Coaches Recognition Award from Don and Theresa Bodger at our March 24th Ice Show, A Canadian Road Trip. 

 

 

On September 23rd & 24th 2017, some of our skaters had the privilage of attending a Vancouver Island Development Seminar in Parskville with World Champion Elvis Stojko! Elvis, World Champion and two-time Olympic Silver Medalist was also joined by his wife, Mexican Champion, Gladys Orozco. 2 days of hard work and undoubtedly, lots of fun! Another amazing opportunity our skaters were able to partake in.

 

Print Print | Sitemap
Home of Champions